Kävin viime sunnuntaina hakemassa motivaatiota tuleville dieettiviikoille paikallisilta Fitness-messuilta. Odotin tapahtumalta ehkä hieman enemmän, järjestettiinhän messut kuitenkin varsin ulkonäkökeskeisessä, superpumpattujen ja viimeisen päälle kiristettyjen ihmisten keskuksessa, Los Angelesissa.
Kun haluat näyttää isolta ja kömpelöltä, mene kuvaan pienen
ja siron tytön kanssa.
Tuotteiden ja lajiesittelyiden lisäksi olisin halunnut nähdä myös niitä tuotteita käyttäviä ja lajeja harrastavia kovakuntoisia naisia, jotta olisin saanut rypeä hetken itsesäälissä oman dieettini edistyessä tuskallisen hitaasti. Huippukuntoisten naisten osalta anti jäi kuitenkin melko laimeaksi odotuksiini nähden enkä matkannut kotiin läheskään sellaisen alemmuudentunteen vallassa kuin alunperin olin suunnitellut.
Superhienot sporttiliivit!
Toivoin heti joululahjaksi tällaista aikuisten kiipeilytelinettä takapihalle.
Messuilla oli mm. poikain pyykkilauta-kilpailu.
Kaikkien aikojen menestynein kehonrakentaja, Ronnie Coleman. Herran kanssa olisi päässyt myös yhteiskuvaan, mutta sitä varten olisi pitänyt jonottaa puoli päivää. Hieman hymyilyttää tuo taustalla oleva juliste…
Lajiesittelyssä kädenvääntö. Kaikista kamppailulajeista tämä voisi sopia parhaiten kaltaiselleni kömpelykselle.
Messuilla sai myös nöyryyttää itseään julkisesti vetämällä leukoja.
Ja lisää maistiaisia. Lemppari proteiinipatukkavalmistajani tekee nyt myös suklaalevyjä, nam!
Myös tankotanssia pääsi kokeilemaan halutessaan. Jätin nöyryyttämättä itseäni tässäkin lajissa.
Tässä viime vuoden mr. Olympia, Phil Heath kertoo, miksi vaihtoi koripallon kehonrakennukseen. Olisikohan pituudella asian kanssa jotain tekemistä?
Ja tässä uusin idolini, Dana Linn Bailey, joka kropallaan edustaa ihannevartalomalliani. Kurkatkaapa tämän tytön rintatreeni täältä.
Hei, munanvalkuaisia pumppupullossa!
Jotenkin sitä vain tietää milloin ollaan Amerikassa…
Kisabikini-loistoa!
Paikalla käytiin myös voimamies-kilpailua.
…ja sumopainia. Onpa aktiivisen näköisiä nuoria miehiä.
Tyttö nostaa rautaa!
Yksi sadasta maistiaispisteestä.
Jos haluat näyttää pieneltä ja sirolta, mene kuvaan mutantin kanssa. Oikeasti tuon miehen hauis oli meikäläisen pään kokoinen.
Yhteenvetona sanoisin, että ei huonot, joskaan ei kovin ihmeellisetkään messut. Kotona kassistani löytyi melkoinen määrä tuotenäytteitä jauhojen, patukoiden ja pillereiden muodossa ja vatsanikin sain täyteen pysähdyttyäni lähes jokaisessa proteiinipatukka-maistiaispisteessä. Ja niin, ehkä sieltä tarttui mukaan vähän motivaatiotakin, jos ei muuten, niin Dana Linnin ansiosta ainakin.