Päivän (duunari)tyyli

Olen viettänyt viime päivät lapsuudenkodissani, eli vuorossa on Suomi-matkani toimintaosuus. Täällä maaseudulla ei nimittäin kodin pikkuaskareet lopu kesken ja tyyli on sen mukainen.

Tänään valitsin asukseni Sievin turvakengät sekä aina trendikkäät maastohousut. Väriä muuten niin maanläheiseen asuun toivat sopivasti elämää nähneet näppylähanskat.

 

Tänä aamuna en mennyt juoksemaan, sillä suoritin aamucardion puuhommien muodossa, hyttysten ininän ja kärpästen surinan säestämänä. Samaisissa tunnelmissa kuluivat ne lapsuuden kesäviikonloputkin silloin vuosia sitten, puu- ja peltohommissa. Eipä ole ihme, että olin melkoisen harteikas jo pikkutyttönä ja söin kuin hevonen. Vaikka joskus lämpiminä kesäpäivinä harmittikin jättää leikit kesken ja pinota tuntitolkulla halkoja, niin tuntuivatpa sitten talvipakkaset hitusen lämpimimmiltä, kun tiesi, että talo ja sauna lämpenivät itse tehdyillä puilla.

Tänä iltana nautitaan hyvin ansaituista puusaunan löylyistä!

Asiallista kommentointia, kiitos!

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.